Nyuszi betegségek 
FONTOS! Minden nyuszis gazdinak érdemes otton tartani, Bio lapis-t vagy Fibreplex pasztát. Sokat segít ha beteg a nyuszid, rossz kedve van, gubbaszt, nem eszik! Mindezek mellett javaslom még a jó minőségű 100% os ananászlét (pl. cappy), fecskendőbe adni a nyuszinak, jó hatással van a pocakra, segít megindítani az emésztést! Ha egyáltalán nem javul a nyuszi állapota, nem eszik, nem iszik és nem is bogyózik azonnal vidd állatorvoshoz! Sajnos a nyuszik képesek fél nap alatt is elpusztulni! DE még valami, ami nagyon fontos, ha látszik a nyuszin, hogy beteg és nem olyan a kedve amilyen szokott lenni, nyugodtan írjatok nekem és kérjetek tanácsot, lehet, hogy ezzel megmented a nyuszid életét! Sajnálatos módon nem egy ilyen eset volt, hogy nem kérdeztetek tőlem és tanácstalanul maradtatok, valamint rossz állatorvoshoz vittétek a nyuszit, aki félre kezelte, vagy épp semmilyen kezelést nem adott a nyuszinak!!!
Bélsárpangás:
Tünetek: Az állat keveset és nehezen és fájdalmasan ürít, étvágytalan, és másodlagosan csatlakozhat a fő tünetekhez felfúvódás majd elhullás. Kiváltó ok: Akkor a leggyakoribb, ha ballaszt azaz (rostokban) szegény, dugító hatású, vagy túlságosan száraz takarmányokat adunk, de a mozgás hiánya is döntő szerepet játszik a kialakulásában. Megelőzése: Mindenképpen változatos étrendet biztosítsunk nyulainknak, mindig legyen előttük ivóvíz, és kerüljük a zsúfoltságot.
Felfúvódás:
Tünetek: A betegség étvágytalansággal, bágyadtsággal, kezdődik majd a hasfal dobszerűen kifeszül, az állat nyugtalanná válik, fájdalmai lesznek és nehéz légzés lép fel. 12-24 óra alatt fejlődik ki és 1-2 napon belül elhulláshoz vezet. Kiváltó ok: A felfúvódás a bélsárpangás következménye, mivel a belekben az erjedő takarmánytól gázok képződnek melyek nem tudnak eltávozni a nyúl béltraktusának különleges működése miatt. A betegséget legtöbbször friss, nedves zöldtakarmányok, gyorsan erjedő, romlott eleség, vagy dugító hatású takarmányok adása okozza. Megelőzés: A zöldet mindig fonnyasztva etessük. A még nem beteg állatokkal is etessünk néhány napig faszénport.
Gyomor és bélhurut:
Tünetek: Erősödő hasmenés, néha véres ürülék. Fokozatosan csökkenő étvágy, bágyadtság és végül elhullás. Az elhullást a gyomor és a belek gyulladásos kipirosodása, esetleges bevérzése okozza. Kiváltó ok: Gyors takarmány takarmányváltozás, romlott, szennyezett vagy fagyott takarmány és ivóvíz okozza, de fogrendellenesség is állhat a háttérben. A- és D-vitamin hiánya is kiváltó tényező lehet. Megelőzés: Soha ne adjunk nyulainknak romlott, penészes, fagyott vagy sáros növényeket, és adjunk vitamin kiegészítőt a szemes abrakok mellé.
Orrhurut (nátha):
Tünetek: Gyakori tüsszögés, esetleg köhögés, nehezebb légzés, híg, majd sűrű gennyes orrváladék. Az elülső lábak szőrzete a váladékfolyás következtében csapzottá válik. Előfordulhat láz és étvágytalanság. Enyhébb lefolyás esetén csak folyamatos tüsszögés tapasztalható. Kiváltó ok: Meghűlés, hirtelen hőmérséklet-változás, nedves, huzatos elhelyezés. Lehet fertőző megbetegedés is amely állatról állatra terjed. Megelőzés: Huzat és pormentes, száraz elhelyezés, vitamindús takarmányok adása. A betegségre való hajlam öröklődik, ezért az ilyen családokat zárjuk ki a tenyésztésből.
Szemgyulladás:
Tünetek: Nagyfokú könnyezés lép fel, a szem kötőhártyája megduzzad amely bepirosodik majd később gennyes váladék jelentkezhet. A szaruhártya is gyulladásba jöhet. A szem végül teljesen elroncsolódhat. Kiváltó ok: Meghűlés, huzat, poros takarmány, erős napfény, tisztátalanság okozhatja. Más betegségek kísérő jelensége is lehet. Megelőzés: A szemgyulladást előidéző ártalmak megszüntetése, vitamindús táplálék adása.
Myxomatózis:
Tünetek: Szúnyogcsípést követően szemgyulladás lép fel, az orron és füleke piros duzzanatok jelennek meg, majd később átterjednek az ivarszervekre és egyéb helyekre is. A szemváladék gennyessé válik, orrfolyás valamint nehéz légzés jelentkezik. A duzzanatok miatt kialakul a betegségre jellemző un. oroszlánfej. Rendszerint a betegség elhullással végződik. Kiváltó ok: Vírusos megbetegedés melyet vérszívó rovarok (szúnyog, légy) terjeszt. Később a betegség érintkezés útján is terjed. Megelőzés: Tartsuk távol a vérszívó rovarokat, szereljünk fel szúnyoghálót a nyílászárókra. A beteg állatokat azonnal irtsuk ki, az állat hulláját semmisítsük meg, majd alaposan fertőtlenítsünk.
Sebesedések, tályogok:
Tünetek: A bőrön felületi sebek, néha kelésszerű daganatok keletkeznek melyek előbb tapintásra kemények majd megpuhulnak. Kiváltó ok: Verekedések következtében a sérülések, harapások elfertőződnek, de okozhatja szájon és környékén a takarmány is amely elgennyesedhet. Néha kiváltó ok lehet fagyás is. Megelőzés: A verekedésre hajlamos állatokat különítsük el, és szüntessük meg a sérüléseket kiváltó tényezőket.
Gerincbénulás:
Tünetek: Hátsó végtagok részleges, vagy teljes legyengülése, bénulása, végül lesoványodás esetleg tüdőgyulladás is előfordulhat, majd végül elhullás következi. Kiváltó ok: Sérülés, nehéz ellés vagy a gerinc idült megbetegedése is okozhatja, de fiataloknál angolkóros megbetegedés következménye is lehet. Kialakulását nagyban elősegítheti az ásványi anyagok hiánya. Megelőzés: A hajlam öröklődése miatt az ilyen családokból ne neveljünk tenyészállatokat. Adagoljunk ásványi anyag premixeket.
Pasteurellózis:
Tünetek: Orrhurutos tünetek jelentkeznek gyakori tüsszögéssel, az orrnyílásnál a váladék gyakran beszárad vagy folyik. Gyakori a nehezített légzés majd tüdő, mellhártya és szívburok gyulladás jelentkezik. Jellemző a ferde fejtartás, a lesoványodás és végül az elhullás. Heveny lefolyású fertőzés esetén az állatok különösebb előjelek nélkül hullanak el. Kiváltó ok: A pasteurella baktériumok okozzák melyek az egészséges nyúl légzőútjában rendszerint megtalálhatók, betegséget pedig az ellenálló képesség csökkenésével okoz. A betegségre hajlamosít az orrhurut megjelenése, a hibás tartás és takarmányozás is. Megelőzés: Megfelelő szellőztetéssel és kellő mennyiségű napfény biztosításával valamint helyes tartási körülményekkel és takarmányozással a betegség kiküszöbölhető. A beteg állatokat azonnal különítsük el, és fertőtlenítsünk.
Gombásodás, szőrhullás:
Tünetek: A testen kisebb területeken szőrhullás, néha varasodás, vagy pikkelyes penészszagú pörkök képződnek. Kiváltó ok: A szőrtüszőkbe bejutó gombák telepeket alkotnak. Érintkezés útján terjed. Egerek, verebek, stb. terjeszthetik. Emberre is fertőző lehet!!! Megelőzés: A betegek elkülönítése, gyakori takarítás, fertőtlenítés.
Májkokcidiózis:
Az epejárat begyullad, a máj bedagad. Rossz közérzet, testsúly csökkenés. Hasmenés nem jellemző. Néhány hét után bekövetkezhet a halál. A betegség újonnan vásárolt nyuszik, friss fű, zöldség, ritkán tisztított ételes tálka, ketrec által aktiválódhat. A fertőzés körforgását alapos ketrec higiéniával és fertőtlenítéssel meg kell akadályoznunk. Az oocisztákat (petéket) az edények kifőzésével tudjuk elpusztítani. Ha a betegség folyamatban van, tegyünk a ketrec aljára rácsot, hogy az ürülék, szennyezett széna ne legyen az állat számára elérhető.
Kokcidiózis (Nyúlvérhas)
A Kokcidiák egysejtűek, amelyek a bélnyálkarhártyát és az epejáratokat pusztítják. Egy többfázisú folyamat során fejlődnek ki és az ürülékkel együtt választódnak ki. Az oociszták (peték) 1-6 nap alatt érnek meg az alomban majd fertőzőképesen így az állat szervezetébe kerülnek. Sok nyuszi csak hordozza a betegséget, ő maga nem betegszik meg. Ha viszont az állat immunrendszere legyengül (pl. fertőzés, rossz táplálék, szállítási stressz miatt), akkor a nyuszi megbetegszik, nem képes rendesen emészteni. Súlyvesztés, véres és váladékos hasmenés jellemző rá. Amikor a bélflóra is károsodik, bakteriális fertőzések is fellépnek, ami puffadással jár.
RHD/VHD/RVHD/RCD (Rabbit Calicivirus Disease)
Az RHD halálos, gyógyíthatatlan, rendkívül tünetszegény, gyors lefolyású betegség. Az emberre, más háziállatokra nem veszélyes. Lappangási ideje 24-48 óra. Tünetei a láz, a táplálék visszautasítása, levertség, elkékült nyálkahártyák, nehézlégzés, idegrendszeri problémák, sárgaság, nyálkás hasmenés, habos vérzés az orrból és/vagy a végbélből. Megelőzésének egyetlen módja a vakcinázás. Létezik kombinált oltás myxomatózis és RHD ellen, ezt legalágbb április elején egy évben egyszer be kell adatni.